Särav tervitus!
Kätte ongi jõudnud #WiseAndShine taskuhäälingu viimane episood! Loodame väga, et oled meie saadet nautinud, saanud palju põnevaid teadmisi ning inspiratsiooni. Aitäh, armas kuulaja!
Seekord kutsusime külla Eesti Plastitööstuse Liidu tegevjuhi Pilleriin Laanemetsa, kellega arutasime mitmeid huvitavaid plasti puudutavaid teemasid! Näiteks…
- Milline on ühe plasteseme teekond tootjast tarbijani ja tagasi?
- Kui palju pikeneb ühe plastpudeli eluiga, kui tagastada see taaraautomaati?
- Mis on lahendus plastiprobleemile?
Meie podcasti saad kuulata:
Meie igapäevase tarbimise eesmärk peaks olema see, et olenemata materjalist, saame me eseme elutsükli võimalikult pikaks teha. See tähendab, et me kasutame seda kaua. Plasti pluss on see, et selle materjali eluiga on väga pikk ja seda saab pikalt kasutada, ent plastiga tuleb õigesti ümber käia. Lahenduseks võib olla ringmajandus.
Ringmajandus on ühe materjali ressursi võimalikult pikk kasutamine sõltumata kasutusvaldkonnast. Lihtsamini sõnastatult: kui me ei saa ühte eset enam kasutada, siis me teeme sellest midagi uut. Näiteks saab plastpudelitest teha fliisi jms huvitavaid lahendusi. Ühest plastpudelist võib saada salatikarp, kondiitritoodete pakend või hoopis ehitusmaterjalides kasutatav ressurss. Kõik need on head lahendused, kuna leiavad palju kasutust.
Eestis töötab jäätmeringlus väga tõhusalt. Meie pandipakendi süsteem oli Euroopas üks esimesi ning veel tänapäevalgi leidub riike, kus plastpudelid lihtsalt visatakse prügikasti, kuna nendega ei osata (või ei suudeta) midagi teha. Kuid Eestis leidub ka nõrgemaid kohti. Näiteks ei sorteerita prügi liigiti piisavalt palju, mistõttu paljud kilekotid ei jõua töötlusesse.
Plastiprobleemi lahendaks tootjate ja tarbijate koostöö.
Inimesed peaksid rohkem tähelepanu pöörama sellele, kuidas ja mida nad tarbivad ning samuti peaksid tootjad mõtlema, mis on kõige efektiivsem lahendus. Näiteks ei tasu pakendada iga õuna eraldi kile sisse, vaid pigem jätta need lihtsalt letile, et ostjad saaksid panna õunad enda korduvkasutatavasse kotti.
Millist plasti peaksid siis tarbijad eelistama?
Eelistatult R “recycled” tähega ja ühekihilised “mono” pakkematerjalid.
Lisauurimiseks huvitavaid mõtteid taaskasutusmaailmast:
BBC kandekottide keskkonnakoormuse võrdlus